V roku 2017 u nás v Škôlke tvorili aj dvaja mladí architekti Miro Šestina a Tomáš Ružiak z Ateliéru Haus.

Naším zadaním pre nich bolo vytvoriť návrh pre svahovitý priestor za budovou kultúrneho centra Škôlka v Dúbravici. Chceme tu vytvoriť záhradný amfiteáter, t.j. miesto, kde sa budú dať súčasne pestovať rastliny a umenie, sledovať, či tvoriť, diskutovať, oddychovať. Pre takéto skultúrnenie je potrebné vytvoriť vo svahu systém rovín – terasiek, ktoré budú  uľahčovať pohyb v teréne a tiež zadržiavať vodu potrebnú pre pestovanie. Terasky by mali byť kombináciou miesta na záhony a miesta na sedenie.

Dopracovali sme sa spoločne k návrhu a skúšobnej výrobe malých betónových blokov vlastnej výroby. Niečo cez dvadsať kusov sme po lekcii od samotných autorov o správnom a kvalitnom betónovaní odliali, aj za pomoci dobrovoľníkov v našej dielni. Niekoľko z nich sme ešte pred zimou stihli skúšobne osadiť vo svahu.

Súčasťou našej tohtoročnej snahy o vytvorenie záhradného amfiteátra bola aj Verejná skúška: koncert poľskej kapely Magic Carpathians, kde sme priestor otestovali naostro, aby sme ho mohli v blízkej budúcnosti čo najlepšie vyformovať.

Na prácach – betónovanie, debnenie, kopanie – bol napríklad účastný aj Martin Macej (zelená bunda s kapucňou), ktorý skladá vlastné skladby, s gitarou a inými nástrojmi ich aj interpretuje na verejných podujatiach. Takže z toho logicky vyplýva plán, že Martin si na amfiteátri zahrá ako jeden z prvých interpretov, keďže ho buduje vlastnými gitaristickými rukami:)  …Martin, aka Pigino Macej, má aj svoj hudobný kanál.

 

VIac info a obrázkov (architektonických vizualizácií) nájdete na stránke Ateliéru Haus : /https://atelierhaus.sk/projekty/zahradny-amfiteater-v-dubravici/

 

Dielňa architektúry a dizajnu je súčasťou celoročného projeku Kunstdorf – laboratórium súčasnej kultúry na vidieku,

ktorý z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.