Dizajnéra sme pozvali navrhnúť sedenie k ohnisku na obľúbenom vyhliadkovom, kempovacom a piknikovom mieste nad Dúbravicou, pri Unime a majestátnej čerešni.

Keď sme pred dvomi rokmi opravili a predizajnovali objekt Unimo (vyhliadka a útulňa), zlepšili sa v ňom podmienky pre kempovanie, resp. pre prespávanie v ňom, frekvencia využívania objektu ako útulne sa naozaj zvýšila. Vzniklo v jeho tesnej blízkosti aj dovtedy tam chýbajúce ohnisko.

Práve k nemu sme chceli vytvoriť vhodné sedenie. S požiadavkou na prenos, flexibilitu, variabilitu, ľahkú a lacnú výrobu z miestneho materiálu – smrekového stavebného reziva. Tento druh materiálu aj spôsob jeho použitia Ján Štofko u nás uplatnil vo viacerých predchádzajúcich návrhoch (kreslá, lavice). Počas dvojtýždňovej rezidencie vzniklo niekoľko návrhov, riešení pre prostredie, z ktorých sme postupne vyselektovali jeden návrh – šesťuholníkové zoskupenie lavičiek / HexArrayBench /.

Prvé dva kusy (z kompletnej kompozície), skúšobné funkčné prototypy, sme vyrobili v našej dielni v Škôlke spolu s dizajnérom. Tu sme ich vyskúšali počas niekoľkých mesiacov v exteriéri, jednotlivé kusy fungujú aj samostatne, radi by sme ale v blízkej dobe vyrobili aj zostávajúce kusy do kompletnej kompozície.

Unimo samotné si vyžaduje ďalšiu väčšiu renováciu a takisto prostredie s ohniskom pri ňom doplnenie o drobné funkčné prvky. Na tomto chceme pokračovať s Jánom Štofkom v roku 2021.

Dielňa dizajnu je súčasťou nášho dlhodobého programu Laboratórium súčasnej kultúry na vidieku / rezidencie 2020, ktorý z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.