Po roku opäť pozývame na ďalší ročník pešej túry po historických pamiatkach a prírodných pozoruhodnostiach regiónu severného Podpoľania – KulTÚRU. Témou tretieho ročníka sú kaštiele a paláce podpolianskej šľachty.

Pešie putovanie krajinou medzi Banskou Bystricou a Poľanou sa začne pri dome č. 16 na banskobystrickom Námestí SNP, ktorý patril rodu Benických z Mičinej. Po úvodnom odbornom výklade historika a archivára Radoslava Ragača sa vydáme cez vrch Urpín, popri hvezdárni na Vartovke až na Mičinské lúky nad Hornou Mičinou. Nezídeme dole do dediny, ale ostaneme hore nad krajinou, kaštieľ na Hornej Mičinej už nestojí, ukážeme si však jeho nákresy. Budeme pokračovať lúkami Zvolenskej vrchoviny s výhľadmi na masív Poľany a Dolnú Mičinú, kde si pozrieme miestny kaštieľ Benických. Odtiaľ sa pohneme smerom na Mičinské travertíny a cez letisko v Čačíne prejdeme do cieľovej destinácie – Dúbravice, kde si opatrne prehliadneme ruiny kaštieľa a vypočujeme jeho históriu.
Odborný komentár ku krajine pod našimi nohami aj okolo nás, bude mať pripravený geológ a krajinár Richard Wetter. Krajinou nás prevedie vizuálny umelec a znalec miestnych končín Andrej Poliak.
KulTúru ukončíme v kultúrnom centre Škôlka, kde bude pripravené občerstvenie. Oddych po celodennom výkone nám spríjemní koncert hudobného tria Swingin’ Getlemen.

Program:
zraz 8:30 Benického dom (nám. SNP 16), Banská Bystrica
9:30 odchod smer Horná Mičiná, Mičinské Lúky
cca 12:30 Kaštieľ, Dolná Mičiná
pokračujeme cez Mičinské travertíny
cca 15:00 Kaštieľ, Dúbravica
17:00 koncert Swingin’ Gentlemen kultúrne centrum Škôlka, Dúbravica 15:

Orientačná dĺžka trasy je 20 km, predpokladaný čas pešej túry aj so zastávkami je 6 hodín. Vzhľadom na to účastníkom odporúčame si so sebou vziať pohodlnú turistickú obuv, jedlo a pitie.

Zmena programu je vyhradená, časy jednotlivých zastávok sú orientačné.
V prípade veľmi nepriaznivého počasia bude podujatie preložené na iný termín.

Kontakt : 0907 842 091, info@old.perifernecentra.com

Video z podujatia KulTÚRA vol. 3

KulTÚRA je súčasťou série podujatí v rámci formátu KAŠTIEĽ JE TÉMA. Ide o cyklus aktivít, prostredníctvom ktorých upriamujeme pozornosť na objekt ruiny hradného kaštieľa v centre obce Dúbravica, ktorý je v súčasnosti v havarijnom stave. Našim zámerom je oživiť diskusiu o budúcnosti tejto historickej dominanty obce ako významnej súčasti kultúrneho dedičstva a bohatstva stredoslovenského regiónu.

Odborný výklad:
PHDr. Radoslav Ragač, PhD. – historik, archivár a heraldik, vášnivý turista, generálny riaditeľ Sekcie kultúrneho dedičstva MK SR.

Mgr. Richard Wetter – geológ, milovník krajiny. Krajina ako neustále sa meniaci a večne pulzujúci, živý priestor je jeho najväčšou vášňou a inšpiráciou. Krajinu maľuje, píše o nej v odborných i populárno – náučných publikáciách, v rôznych periodikách či na internete. V krajine realizuje náučné turistické chodníky, zachraňuje objekty ľudovej architektúry či jej historické štruktúry. Pôsobí tiež ako turistický sprievodca a učiteľ lyžovania.

Sprievod krajinou:
Mgr. art. Andrej Poliak – vizuálny umelec, znalec miestnej krajiny, fotograf dokumentarista, ideový tvorca platformy Periférne centrá.

Sprievodný program:
koncert Swingin’ Gentlemen
Hudobné trio v zložení Martin Uherek – saxofón, Michal Zápotocký – gitara a Róbert Ragan Jr. – kontrabas sa zameriava na známe melódie v štýle swing a bossa-nova.

Realizáciu podujatia finančne podporil Banskobystrický samosprávny kraj, podujatie tiež z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.