Martin Pisko je hudobník a intermediálny umelec z Gelnice, ktorý aktuálne pôsobí v Prahe. V ateliéroch Škôlky býval a pracoval tri septembrové týždne v rámci voľného rezidenčného programu určeného absolventom katedry IDM (intermédií a digitálnych médií) Akadémie umení v Banskej Bystrici, ktorú absolvoval v roku 2020. V tvorbe sa venuje prevažne elektronickým hudobným počinom, v rámci ktorých manipuluje s časom a rýchlosťou prehrávania. Z tohoto prístupu vychádza aj video-performance, vytvorená počas rezidencie. V priebehu pobytu si prizval na spoluprácu partnerku, speváčku Ivanu Pinčákovú a spolu tvorili hudbu do jej autorského projektu – Rapsodéve. V ateliéri Škôlky spolu natočili live session k piesni Porcelánová a video k piesni Peter & Lucia.

Rapsodéve je hudobný projekt a alterego Ivany Pinčákovej, v ktorom poeticky odkrýva emócie a témy podopreté o atmosférický hudobný podklad Martina Piska. Ich tvorba žánrovo spadá prevažne do dream-popu, alternative/electronic. Ich umelecké vplyvy nepochádzajú len z hudobnej sféry, ale aj z výtvarnej, literárnej a filmovej.

Dvojica predviedla výsledky svojej práce počas sobotného programu videoinštaláciou a krátkym koncertom.

//

Umeleckú rezidenciu z verejných zdrojov ako hlavný partner podporil Fond na podporu umenia, ako súčasť programu Laboratória súčasnej kultúry na vidieku.