Maliarka Juliana Mrvová sa pravidelne vracia do Dúbravice. Počiatky vzájomnej spolupráce siahajú do raných rokov fungovania platformy Periférne centrá. Ostatné roky prichádza aj so svojim partnerom a naším dlhodobým spolupracovníkom Marekom Halászom a počas týchto všetkých pobytov má možnosť sledovať (a zaznamenávať) nielen postupnú transformáciu priestorov kultúrneho centra, ale poznať aj mnoho miestnych dejov. Po vzájomných úvahách prijala ponuku rezidenčného pobytu, v rámci ktorého zrealizovala sériu malieb na plátna, ktoré budú slúžiť ako funkčné závesy na okná rezidenčných priestorov. „Do Dúbravice chodím už roky, a za ten čas som zažila veľa jej príbehov a podieľala sa na niektorých udalostiach v rámci aktivít Periférnych centier. Či už išlo o sadenie Duly v rámci Plodov umenia, varenie pre umelcov v rámci Landscape revisited a prvého obrazu projektu Jednoty pod názvom Putovanie krajinou (srdca), či o množstvo kresieb, skíc a návrhov, ktoré vznikali pri každej návšteve. Z tejto kolekcie kresieb vychádzam vo vrstvených obrazoch na jemne priesvitnom plátne. Netradičné ovocné druhy, či Andrejove štepárske úspechy sa prevrstvujú s miestnymi dielami v krajine a záhrade škôlky, ako aj príbehmi z hubačiek, výletov a tvorby diel. V kuchyni máme marhuľové gule a skleník papriku, v inej izbe zas Unimo či úľ DBSP a sochu Zmrzliny. Tak ako sú mnohé diela jednoducho prístupné širokej verejnosti aj deťom, tak sa snažím rozprávať príbeh priamou čiarou kresby doplnenou o farbu a kresbičky dvojročného syna.“

Súčasťou verejného predstavenia Julianiných nových intervencií v Škôlke bola aj obsažná výstava z bohatého archívu autorky.

Juliana Mrvová
Vo svojej tvorbe sa venuje najmä maľbe a kresbe, s občasnými presahmi do site specific inštalácií. V posledných rokoch svoj výskum sústredí na rozprávanie príbehov. Príbehov miest, ľudí, rastlín a zvierat, ktoré stretáva pri svojich cestách a na viacerých rezidenčných pobytoch. Z výletov do krajiny si prináša kresby a skice, ktoré neskôr v ateliéri skladá do obrazov a kresieb, mentálnych máp daného miesta. Mieša svoju osobnú skúsenosť s počutými príbehmi, ako aj s ekológiou a sociálnou situáciou daného miesta.

//

Rezidencia je súčasťou celoročného projektu Laboratórium súčasnej kultúry na vidieku/rezidencie 2022, ktorý z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.