Ateliér HT 158 v Hontianskych Trsťanoch je novým priestorom pre vizuálne umenie na juhu stredného Slovenska. Vznikol ako iniciatíva sochára a dizajnéra Mareka Halásza, ktorý už viac rokov tento šarmantný objekt medzi vinárskymi domčekmi a pivnicami prerába na umelecký ateliér s možnosťou ubytovania. Tento rok sa ateliér otvára pre prvé rezidencie umelcov a radi sme využili možnosť zorganizovať pobyt umelca na tejto novej adrese.

Hontianske Trsťany sú súčasťou siete Periférnych centier už viac rokov, organizovali sme tu krátkodobé skupinové pobyty umelcov v rokoch 2010 – 11 – 14. Región Hont s hojným výskytom rozmanitých skalných architektúr v dedinách ako Brhlovce, Lišov, Mačkáš, Plášťovce, či samotné Trsťany si vybral ako tému rezidencie mladý rumunský fotograf Mora Alexandru, prvý rezident Ateliéru HT 158.

Počas mesačného tvorivého pobytu Mora Alexandru voľne mapoval život skalných architektúr Hontu. Pracoval s analógovou fotografiou, od vyvolania filmov až po nanášanie svetlocitlivej emulzie na experimentálne materiály, zriadili sme mu v suteréne obecného obchodu tmavú komoru.

Prezentáciu vytvorených fotografií na plátna sme urobili priamo na fasáde ateliéru, neskôr aj v Art café v Banskej Štiavnici

Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia