Oslovili sme grafičku Líviu Mezovskú, či by pre nás vytvorila tri riso-grafiky s tématikou ” riso ako merch pre periférne centrá”. Lívia prijala ponuku a my sme ju teda pozvali na dvojtýždňovú rezidenciu do dúbravickej Škôlky.

Počas pobytu na prelome júna a júla vytvorila tri obrázky formátu A3, na ktorých zobrazila, dá sa povedať už ikonické objekt našej produkcie. Ústredným motívom všetkých grafík je typické a tiež ikonické (erbové) zviera podpolianskej (a teda aj dúbravickej) krajiny, legendami opradený medveď, ako tiež-návštevník objektov Skratka (#rebrikdoneba), Sauna Kunstdorf (saunapodhorou.sk) a UNIMO – vyhliadková veža/útulňa.

Grafiky sme dali vytlačiť risografom nášmu minuloročnému rezidentovi Lukášovi Parolekovi. Lukáš v Prahe prevádzkuje tlačiarenskú dielňu a ateliér Kudlaverkstatt.

———————-

Výťažok z predaja grafík by sme chceli použiť na opravy vysokou prevádzkou namáhaných diel našej exteriérovej “galérie” voľne prístupnej verejnosti. Všetky dostali v pandemickom čase poriadne zabrať, no najmä s Unimom a Skratkou (#rebrikdoneba) to bolo – a stále je – kritické.

Sauna si na svoje potrebné opravy zarobí sama (výťažok z príspevkov pomáha aj širšej prevádzke Kultúrnej dediny), jej rezervácia funguje cez on-line formulár na saunapodhorou.sk

Grafiky: 1ks – 30Eur/vrátane poštovného/ – kvôli objednávke nám napíšte na info@old.perifernecentra.com

Celá, naša vôbec prvá, séria riso-grafík od Lívie Mezovskej.

……………………………………..

Sauna Kunstdorf pod horou Medvedinec, H3T architekti, 2013/ riso Lívia Mezovská, 2021, Periférne centrá

…………………………………..

Skratka: Matej Rosmány, 2016/ riso Lívia Mezovská, 2021, Periférne centrá

………………………………..

Unimo v Dúbravici: M.Bosík, M. Lepej, R.Sekula, 2012, redizajn Andrej Poliak, Marek Halász 2018, riso Lívia Mezovská, 2021, Periférne centrá

……………………………….

Lívia Mezovská pri práci počas umeleckej rezidencie v periférnom kultúrnom centre ŠKôLKA, v lete 2021

………………………………..

Rezidenciu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, ako súčasť projektu Laboratórium súčasnej kultúry na vidieku.