Diela v otvorenej krajine v okolí Dúbravice vytvárame od roku 2011.
Prvým naším väčším architektonickým objektom bolo Unimo, od trojice autorov Martin Bosík, Martin Lepej, Robert Sekula.
Do Dúbravice sme ho previezli z Detvy v roku 2012. Unimo vzniklo ako experiment mladých architektov a v tej dobe predstavoval na Slovensku dôležitý, inšpiratívny a oceňovaný počin. Autori so ho sami popri zamestnaní financovali a vlastnoručne zostrojili. Neskúsenosť mladých architektov, najmä v konštruktérskej stránke objektu sa prejavila dosť skoro po jeho inštalovaní u nás. Horné výklopné otvory sme museli demontovať po roku, iné časti tiež boli poruchové a majú po životnosti.Opravu objektu sme bohužiaľ viac rokov odkladali, zaneprázdnení tvorbou nových a nových realizácií-experimentov, či samotným prežitím podfinancovanej umeleckej organizácie na slovenskom vidieku.  vroku 2018 sme sa ale rozhodli začať venovať nutným opravám (či vylepšeniam) viacerých diel, nielen Unima.

Opravárenský tím je v základe zložený zo všestranne zručného sochára a dizajnéra Mareka Halásza, a invenčného návrhára, vizuálneho umelca  Andreja Poliaka, ktorý jednotlivé opravy či redizajn objektu komunikuje s jedným z jeho autorov: Robertom Sekulom, názory a náhľady si overuje v konzultáciách aj s inými architektmi, či odborníkmi.

Začali sme vstupným výklopom, celkom sme zmenili jeho konštrukčný materiál, drevo sme nahradili odolnejším železom, výklop sme doplnili aj malými vstupnými dverami, aby bol uľahčený vstup do objektu aj jednotlivcovi, ktorý doteraz nedokázal sám výklop otvoriť a podoprieť.

Pokračovali smne druhým spodným výklopom -oddychovým, ktorý sklopený tesne nad zem poskytuje pobytovú plošinu. Ten sme len jednoducho dali na navijak.

Potom sme sa presunulli na horné podlažie, kde sme obidva odtrhnuté výklopy nahradili novým, menej náročným a stabilnejším riešením.

Použitím polykarbonátovej tabule sme vytvorili uzavretú ale priehľadnú stenu s majestátnym výhľadom. Južný výklop sme zadoskovali lamelovým rastom, dočasne napevno, postupne plánujeme urobiť  na pántoch otváraciu časť.

Foto: Andrej Poliak


Ďakujeme, že nás v opravovaní podporuje z verejných zdrojov aj Fond na podporu umenia!