Lukáš Parolek, známy tiež ako (Pure728), pôvodom z Bratislavy, momentálne žijúci a pracujúci v Prahe. Spoznali sme sa s ním v ateliéroch vo vnútrobloku za kinom Oko v pražskej štvrti Letná.

Po štúdiu v ateliéri ilustrácie a grafiky a stáži v ateliéri typografie na Pražskej Umprum, podľahol vášni k zinom a umeleckým publikáciam, ktoré začal nadšene zbierať a vytvárať aj svoje autorské ziny.

Paralelne, približne od roku 2012 v Prahe vedie značku a risografickú dielňu Kudla Werkstatt a Kudla Press, pod ktorou vytvára aj vlastné autorské počiny, predovšetkým publikácie a grafiky, spolupracuje s rôznymi výtvarníkmi, umelcami, galériami.

Okrem risografie, nezávislému publikovaniu a experimentu v tlači sa okrajovo venuje aj ilustrácii, vizuálnemu umeniu, priestorovým realizáciam, inštalácii a DJingu.

Práve pre tento široký záber jeho pracovných záujmov a schopností sme ho pozvali na voľný rezidenčný pobyt.

Počas rezidencie v Škôlke si veľmi pochvaľoval veľkorysé časové a priestorové možnosti, ktoré sme mu poskytli. Na voľnej rezidencii sa venoval viacerým smerom svojho záujmu, na ktoré v ostatnom čase nemal čas – od minimalistických kresieb, popri pečeniu koláčov a vareniu, po hry zo železo-betónom a techno hudbou.

Spoločne sme zorganizovali jeden celodenný Riso workshop pre verejnosť, koncom ktorého na amfiku za Škôlkou zahral po Hangmanovi aj svoj krátky DJský set.

Na záver svojho pobytu Lukáš v areáli Škôlky umiestnil tri neveľké vlastnoručne vyrobené železobetónové objekty vychádzajúce z jeho maliarskeho / grafiti štýlu.

Foto: Andrej Poliak

:

Umeleckú rezidenciu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.